Barometr Ubea.pl: ceny OC w lipcu 2019 r.
Czerwiec przyniósł dość wyraźny spadek średniej składki OC. Sprawdziliśmy, czy taka sytuacja powtórzyła się w lipcu.
2019-08-18, 17:22

Półroczny bilans zmian cenowych na rynku obowiązkowego OC był jednoznaczny. Informacje porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl potwierdziły bowiem, że od stycznia do czerwca 2019 r. średnia składka OC oferowana przez Internet spadła o 13%. Po przeanalizowaniu danych Ubea.pl z lipca br. okazało się, że sytuacja na rynku obowiązkowych polis OC jest nieco bardziej skomplikowana niż wcześniej. Informacje pochodzące z ponad 100 000 rzeczywistych kalkulacji internautów wskazują, że obowiązkowe polisy nieco podrożały w pierwszym miesiącu wakacji. 

Wartość barometru cenowego z lipca 2019 r. = 90↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 87↘) 

Lipcowy barometr Ubea.pl opiera się dokładnie na takich samych założeniach, jak wcześniejsze odsłony tej analizy. Eksperci porównywarki Ubea.pl znów wzięli pod uwagę średnią składkę ubezpieczeń OC oferowanych w kalkulatorze online przez dziewięć analizowanych firm i marek ubezpieczeniowych. Podstawą analizy była średnia składka OC wyliczona łącznie dla tych dziewięciu ubezpieczycieli. „Taka przeciętna cena polisy OC oferowanej przez Internet, w lipcu wyniosła 1466 zł. Był to wynik bardzo zbliżony do wartości odnotowanych w lutym 2019 r. (1465 zł) oraz maju 2019 r. (1459 zł)” - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Lipcowa średnia składka OC równocześnie wyniosła 90% analogicznego wyniku ze stycznia (1624 zł), który stanowi punkt odniesienia dla całego bieżącego roku. Właśnie dlatego poziom barometru cenowego Ubea.pl w lipcu to 90. Identyczny wynik odnotowano również w lutym oraz maju 2019 r. „Oczywiście nie oznacza to, że poszczególne zakłady ubezpieczeń w lipcu wyceniały obowiązkową ochronę dokładnie tak samo jak dwa miesiące oraz pięć miesięcy wcześniej” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Eksperci porównywarki Ubea.pl już wcześniej sugerowali, że czerwcowy spadek średniej składki OC nie przesądza o kontynuacji obniżek w kolejnych miesiącach. Lipcowe dane wskazują, że takie ostrożne podejście było jak najbardziej uzasadnione. „Trudno bowiem liczyć na trwały spadek wartości odszkodowań z OC komunikacyjnego, który zachęciłby zakłady ubezpieczeń do dalszego obniżania składek za obowiązkowe polisy. O wyraźnym zmniejszeniu rentowności takich ubezpieczeń nie ma natomiast mowy, bo nad sytuacją rynkową czuwa KNF” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Hałupka
specjalista ds. komunikacji i ubezpieczeń
Ubea.pl
717228000
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy