Skargi na ubezpieczycieli: kogo dotyczą najczęściej?
Znamy najnowsze dane o skargach klientów do Rzecznika Finansowego. Których ubezpieczycieli dotyczyły często takie wnioski o interwencję Rzecznika?
2021-05-27, 09:47

Rzecznik Finansowy co roku otrzymuje tysiące wniosków osób proszących o podjęcie interwencji. Takie prośby wysyłają klienci oraz interesanci instytucji finansowych, którzy poczuli się pokrzywdzeni.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili przyjrzeć się bliżej skargom kierowanym do Rzecznika Finansowego przez klientów ubezpieczycieli i osoby poszkodowane. Który zakład ubezpieczeń cechuje się dużą liczbą skarg na OC i AC w stosunku do skali działania?

Dziewczyna i złość na ubezpieczyciela

Skargi na ubezpieczycieli a udział w rynku

Podawane przez Rzecznika Finansowego dane o liczbie skarg dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych warto odnieść do udziału rynkowego poszczególnych ubezpieczycieli. Widać to dobrze po przykładzie PZU S.A. Ta firma zwraca bowiem uwagę dużą liczbą skarg klientów i poszkodowanych.

Jeśli jednak uwzględni się udział PZU w przypisanej składce brutto OC i AC, to okaże się, że ten największy ubezpieczyciel w Polsce wcale nie wypada źle pod względem częstości skarg - zauważa Paweł Kuczyński, prezes porównywarki Ubea.pl.

Warta wypada dobrze w OC i AC

Po wzięciu pod uwagę udziału rynkowego ubezpieczycieli okazuje się, że w przypadku OC i AC jednym z najlepszych wyników może się pochwalić Warta. Rezultat tego ubezpieczyciela to jedynie 18 skarg do Rzecznika w przeliczeniu na 1% udziału w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

Warta wypadła dobrze w tej kategorii również w latach 2017 - 2019. Widać zatem, że najnowszy wynik nie jest kwestią przypadku - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

W relacji do znaczenia rynkowego lepiej od Warty wypadła tylko Concordia Polska TU S.A.

A jacy inni ubezpieczyciele zasłużyli na pochwałę w kategorii OC i AC? Pozytywnie wyróżniają się wyniki osiągnięte przez następujące towarzystwa ubezpieczeniowe:

  • STU Ergo Hestia S.A. - 34 skargi dotyczące polis komunikacyjnych na 1% udziału rynkowego
  • TUiR Allianz Polska S.A. - 36 skarg
  • PZU S.A. - 36 skarg
  • Generali TU S.A. - 37 skarg
  • TU Compensa S.A. VIG - 39 skarg
  • TUW TUW - 42 skargi

Skargi do Rzecznika Finansowego - ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC

Tutaj można znaleźć szerszą analizę dotyczącą wszystkich skarg na ubezpieczycieli z działu II

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Hałupka
specjalista ds. komunikacji i ubezpieczeń
Ubea.pl
717228000
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy