Duży wzrost cen OC!
Eksperci porównywarki Ubea.pl ostrzegali niedawno, że średnie składki OC mogą niebawem znów wzrosnąć. Znacząca podwyżka cen ubezpieczenia w lipcu potwierdza te prognozy. Dlaczego ceny OC rosną? Czy jesienią czekają na kierowców kolejne podwyżki OC?
2021-08-25, 13:01

Analizując wzrost średniej wartości szkody likwidowanej z OC, eksperci Ubea.pl ostrzegali przed tym, że już niedługo ceny ubezpieczenia mogą zacząć ponownie rosnąć. I faktycznie: w lipcu spełnił się niekorzystny dla kierowców scenariusz. W siódmym miesiącu roku średni koszt OC wzrósł aż o 5% w porównaniu z czerwcem. Dodatkowych powodów do niepokoju dla właścicieli samochodów dostarczają doniesienia na temat inflacji oraz wypadkowości na drogach. Czy zatem kierowcy powinni obawiać się kolejnych wyraźnych podwyżek OC?

Poziom barometru cenowego z lipca 2021 r. = 100↑ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 95↗)

Jak powstaje barometr OC?

Samochód na ulicy

Barometr OC przygotowywany przez Ubea.pl powstaje co miesiąc na bazie ponad 100 000 rzeczywistych i anonimowych kalkulacji wykonywanych przez internautów. Z tych obliczeń wyciągana jest średnia składka OC oferowana online przez ubezpieczycieli współpracujących z porównywarką.

Następnie taka składka zostaje porównana do wyniku ze stycznia danego roku, który stanowi punkt odniesienia dla barometru (poziom 100).

Ceny OC wzrosły gwałtownie

Jeszcze w czerwcu składka OC wynosiła ok. 95% wyniku ze stycznia. Tymczasem w lipcu ceny ubezpieczeń poszybowały i osiągnęły poziom bardzo zbliżony do tego notowanego na początku roku.

Nagła lipcowa podwyżka była największą zmianą od dłuższego czasu - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jakie są przyczyny aż tak znaczącej podwyżki? Ma ona najprawdopodobniej związek z inflacją oraz wzrostem wartości szkód likwidowanych z OC.

Prognozy na najbliższe miesiące nie są niestety zbyt optymistyczne dla kierowców.

W trakcie tegorocznych wakacji Polacy przemierzyli wiele kilometrów samochodami, co przełożyło się niestety na wypadkowość na krajowych drogach - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl. - Większa liczba szkód może skłonić ubezpieczycieli do dalszych podwyżek OC.

Ceny OC - lipiec 2021

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Hałupka
specjalista ds. komunikacji i ubezpieczeń
Ubea.pl
717228000
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy