W którym powiecie drogi są najbezpieczniejsze? - ranking Ubea.pl
Eksperci porównywarki Ubea.pl przeanalizowali 380 miast i powiatów pod kątem bezpieczeństwa na drodze. Jakie są wyniki pierwszego tego typu rankingu w Polsce?
2020-04-07, 09:34

Zastanawiasz się, czemu ubezpieczyciel proponuje Ci tak wysokie OC? Sprawdź poziom lokalnej wypadkowości na drogach. Ubezpieczyciele zwracają bowiem dużą uwagę na liczbę wcześniejszych zdarzeń na danym terenie. 

Nie mamy oczywiście dostępu do baz danych zakładów ubezpieczeń. Można jednak sprawdzić wypadkowość na obszarze poszczególnych miast i powiatów przy wykorzystaniu danych GUS. Takiego zadania podjęli się eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Rezultatem ich pracy jest pierwszy tego typu ranking wypadkowości drogowej, który obejmuje aż 380 powiatów i miast na prawach powiatu. Które z tych miejsc wypadły najlepiej, a które najgorzej pod względem bezpieczeństwa na drogach?

Jak przygotowano ranking powiatów pod względem bezpieczeństwa na drogach?

Ranking bezpieczeństwa na drogach przygotowany przez Ubea.pl opiera się na danych Głównego Urzędu Statystycznego z lat 2013 - 2018 (dane za 2019 r. nie są niestety jeszcze dostępne). Uwzględnienie aż 6 lat pozwoliło uzyskać bardziej miarodajne wyniki. Warto podkreślić, że dane GUS-u mówią jedynie o wypadkach drogowych, czyli zdarzeniach skutkujących uszkodzeniem ciała co najmniej jednej osoby albo jej śmiercią.

Dane GUS-u zostały opublikowane w ramach następujących wskaźników:

 • liczba wypadków drogowych na 100 000 osób

 • liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na 100 000 osób

 • liczba rannych osób na 100 wypadków drogowych

Eksperci Ubea.pl dla każdego wskaźnika obliczyli wartość przeciętną (medianę) z całego kraju, a następnie ustalili, o ile wynik każdej z badanych lokalizacji różni się od mediany. Za pozytywne odchylenie dane miasto lub powiat otrzymywało punkty dodatnie (punkt za każdy 1% odchylenia od mediany).

W przypadku odchylenia negatywnego wynik punktowy był ujemny. Po wykonaniu tych obliczeń ustalono sumę punktów dotyczącą trzech wskaźników. Na tej podstawie ustalono ranking miast i powiatów - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Poziom bezpieczeństwa w poszczególnych miejscach bardzo się różni

Wyniki rankingu potwierdzają, że poziom bezpieczeństwa na drogach poszczególnych powiatów i miast na prawach powiatu jest bardzo zróżnicowany. Dobitnie świadczy o tym różnica punktowa między zwycięskim Przemyślem (+148,1 punktu) a najgorzej ocenionym powiatem piotrkowskim (-303,7 punktu). Nic dziwnego, że ubezpieczyciele, licząc składkę OC, biorą pod uwagę wypadkowość w miejscu użytkowania samochodu.

Najlepsze wyniki uzyskały następujące powiaty i miasta na prawach powiatu:

 1. Przemyśl
 2. Koszalin
 3. Chorzów
 4. Siemianowice Śląskie
 5. Toruń
 6. Grudziądz
 7. pow. brzozowski
 8. Zamość
 9. Chełm
 10. Biała Podlaska

Na uwagę zasługuje bardzo dobry wynik Torunia, który jest zdecydowanie największy wśród dziesięciu wiodących miast. „Pozostałe miasta z czołówki są co najmniej dwa razy mniejsze od Torunia pod względem ludnościowym” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

Gdzie drogi są najbardziej niebezpieczne?

Jeśli wziąć pod uwagę jedynie polskie metropolie, najgorzej wypadła Łódź, która zajęła dopiero 364 miejsce.

"Z pewnością jest to między innymi efekt położenia Łodzi na przecięciu ważnych tras komunikacyjnych. Jako że przez Łódź przebiegają między innymi ruchliwe trasy S14 i A1, miasto to stanowi ważny węzeł na drogowej mapie Polski” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

A które powiaty wypadły najgorzej? Poniżej prezentujemy 10 lokacji, które wypadły najsłabiej pod względem bezpieczeństwa na drogach:

371. pow. sierpecki
372. pow. wyszkowski
373. miejsce - pow. kościerski
374. miejsce - pow. częstochowski
375. miejsce - pow. skierniewicki
376. miejsce - pow. kielecki
377. miejsce - pow. brzeziński
378. miejsce - pow. radomszczański
379. miejsce - pow. olsztyński
380. miejsce - pow. piotrkowski

Wszystkie wymienione powyżej powiaty łączy fakt, że przebiegają przez nie ruchliwe trasy komunikacyjne, które z pewnością generują dużą liczbę wypadków.Ranking powiatów pod względem bezpieczeństwa na drogach - Ubea

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Hałupka
specjalista ds. komunikacji i ubezpieczeń
Ubea.pl
717228000
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.