Średnie ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC są bardzo różne w poszczególnych miastach wojewódzkich. Najnowsze dane porównywarki Ubea.pl z początku wiosny 2020 r. potwierdzają to zjawisko
Eksperci Ubea.pl na podstawie kalkulacji internautów sprawdzili, w których dużych miastach obowiązkowe polisy dla kierowców były najdroższe oraz najtańsze. Analiza Ubea.pl odpowiada również na pytanie o to, w których miastach wojewódzkich trzeba szczególnie dokładnie porównywać oferty ubezpieczycieli.
Różnice w cenach OC są duże
Ranking przygotowany przez ekspertów Ubea.pl potwierdza, że średnie różnice między kosztami polis OC z poszczególnych miast wojewódzkich w marcu 2020 r. nadal były dość duże. Jako najlepszy przykład mogą posłużyć ośrodki miejskie z najniższą przeciętną składką OC od dziewięciu ubezpieczycieli (Katowice - 537 zł, Białystok - 546 zł) oraz najwyższym kosztem obowiązkowej polisy (Gdańsk - 669 zł, Wrocław - 651 zł). Fakt, że akurat w tych miastach wojewódzkich zanotowano skrajne ceny, nie powinien budzić zaskoczenia.
Osoby śledzące wcześniejsze analizy Ubea.pl wiedzą, że zarówno Gdańsk, jak i Wrocław cechują się jednym z najwyższych w Polsce średnich kosztów OC. Katowice oraz Białystok często znajdujemy natomiast na przeciwnym biegunie cenowym - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Źródło: infografika przygotowana na podstawie kalkulacji przeprowadzonych na Ubea.pl od 1 do 31 marca 2020 r. Wzięto pod uwagę średnią z najniższych składek proponowanych w danym mieście przez 9 ubezpieczycieli.
Porównanie cen OC jest bardzo opłacalne w Warszawie
Warto zwrócić uwagę także na różnice w cenie OC pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami w jednym mieście. Eksperci Ubea.pl obliczyli, o ile średnia najniższa składka (z 9 zakładów ubezpieczeń) różniła się od najniższej składki zaproponowanej w danym mieście.
Dla poszczególnych miast wojewódzkich ta różnica przedstawia się następująco:
- Białystok: 22%
- Bydgoszcz: 26%
- Gdańsk: 30%
- Gorzów Wielkopolski: 39%
- Katowice: 19%
- Kielce: 30%
- Kraków: 20%
- Lublin: 26%
- Łódź: 38%
- Olsztyn: 13%
- Opole: 33%
- Poznań: 35%
- Rzeszów: 30%
- Szczecin: 35%
- Toruń: 36%
- Warszawa: 39%
- Wrocław: 33%
- Zielona Góra: 29%
Różnica procentowa między najtańszą ofertą a rynkową średnią była zatem największa w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Warszawie. Taka sytuacja powinna szczególnie zachęcać do uważnego porównywania ofert i szukania najbardziej korzystnych cenowo propozycji.
Oczywiście, uważna analiza ofert ubezpieczycieli opłaca się również osobom z tych miast, w których różnice cenowe między zakładami ubezpieczeń nie są tak duże, jak np. na terenie Warszawy - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Pełne wyniki rankingu można znaleźć tutaj: https://ubea.pl/W-ktorym-miescie-bylo-najtansze-OC-na-poczatku-wiosny%2Cartykul%2C1776/