Instytucje finansowe starają się aktualnie wprowadzać pewne rozwiązania pomagające klientom. Dla przykładu banki, w odpowiedzi na rekomendację Związku Banków Polskich, ułatwiły odroczenie spłaty kredytów.
Polska Izba Ubezpieczeń, zrzeszająca krajowych ubezpieczycieli, również wydała specjalne zalecenia związane z koronawirusem. Organizacja zarekomendowała swoim członkom m.in. podjęcie działań wspierających finansowo kierowców.
Eksperci Ubea.pl postanowili sprawdzić, czy i w jaki sposób ubezpieczyciele odpowiedzieli na te rekomendacje PIU.
OC na raty bez zwyżki pomoże kierowcom
Jest już pewne, że epidemia koronawirusa w Polsce będzie miała bardzo bolesne gospodarcze skutki. Wielu kierowców dotkliwie odczuje pogorszenie koniunktury. Szukając sposobu na oszczędności, nie warto jednak rezygnować z zakupu ubezpieczenia OC. Narazimy się w ten sposób tylko na wysoką karę za brak OC i jeszcze bardziej obciążymy rodzinny budżet.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest poszukanie w porównywarce jak najtańszego ubezpieczenia OC oraz rozłożenie płatności na raty. Zapłacenie w ratach za obowiązkową polisą jest teraz korzystniejsze niż zazwyczaj, ponieważ jedną z rekomendacji PIU jest obniżenie lub nawet wykluczenie zwyżek stosowanych przez ubezpieczycieli w przypadku takiej płatności. Taka podwyżka wynosiła dotąd od 10 do 35%.
Jakie towarzystwa zrezygnowały ze zwyżek za zakup OC w ratach? Do tego grona należą między innymi Generali oraz Proama.
„Co ciekawe, taka bezpłatna opcja ratalna dotyczy również polis mieszkaniowych Generali i Proama” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Ubezpieczenie OC w 12 ratach
Inna rekomendacja PIU dotyczyła wprowadzenia możliwości rozłożenia płatności za OC na aż 12 rat. Na takie rozwiązanie zdecydowało się TUZ Ubezpieczenia. Co ważne, pierwszą miesięczną ratę składki należy zapłacić dopiero po 30 dniach.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest akceptacja umowy ubezpieczenia OC / AC poprzez kod SMS.
"TUZ Ubezpieczenia w ramach swojej kryzysowej oferty pomyślało również o agentach ubezpieczeniowych, oferując im bardziej opłacalne warunki współpracy” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Warto także wspomnieć, że możliwość płatności za OC w 12 ratach już w 2019 r. wprowadziła UNIQA. Podobnie jak w przypadku TUZ Ubezpieczenia pierwszą ratę należy zapłacić dopiero po miesiącu.
OC najbezpieczniej kupić przez Internet
Wielu ubezpieczycieli promuje także zdalny zakup ubezpieczeń komunikacyjnych. Taki sposób zawarcia umowy jest teraz o wiele bezpieczniejszy zarówno dla towarzystw ubezpieczeniowych, jak i klientów. Nie mówiąc już o tym, że jest szybszy oraz wygodniejszy.
Towarzystwa ubezpieczeniowe pomagają kierowcom, znacząco ułatwiając zdalny zakup polis. ERGO Hestia umożliwia teraz zawarcie umowy ubezpieczenia jednym kliknięciem. Proces uprościło także Link4.
Wykonując tylko jeden skan, można także porównać oraz zakupić polisę na Ubea.pl. Wystarczy wejść na telefonie na https://kalkulator.ubea.pl i zeskanować kod Aztec znajdujący się na dowodzie rejestracyjnym samochodu.
Czy składki ubezpieczenia OC spadają?
Niewątpliwie pozytywną wiadomością dla kierowców jest również fakt, że w ostatnim czasie eksperci Ubea.pl zaobserwowali wyraźne spadki cen ubezpieczenia OC. W ciągu roku spadek średniego kosztu polisy OC wyniósł ok. 7%.
"Spadek będzie jeszcze większy, jeśli weźmie się pod uwagę roczną inflację" - zauważa Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń.
Porównując składki OC dla swojego auta oraz rozkładając płatność na raty, można zaoszczędzić bardzo dużo na obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu. Domowy budżet na pewno to doceni.