Które polisy straciły w czasie pandemii?
Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na rynek ubezpieczeniowy. Warto sprawdzić, jak kryzys sanitarny i gospodarczy zmienił poziom zebranej składki różnych grup polis.
2021-03-25, 14:00

Już na początku pandemii koronawirusa, różni eksperci próbowali prognozować, jak aktualna sytuacja wpłynie na popularność poszczególnych grup ubezpieczeń. Często wskazywano między innymi, że spadnie łączna zebrana składka polis turystycznych. Dzięki danym Komisji Nadzoru Finansowego, eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl sprawdzili, czy wcześniejsze prognozy pokrywają się z rzeczywistością. Po wykonaniu obliczeń można dostrzec kilka zaskakujących faktów.

Wyniki dotyczące polis turystycznych to zaskoczenie

Analitycy porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili najpierw sprawdzić, jak składka przypisana brutto różnych polis z działu II zmieniła się w perspektywie rocznej. Mowa o porównaniu obejmującym okres I kw. - III kw. 2019 r. oraz I kw. - III kw. 2020 r. Takie porównanie wskazuje, że względem pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. składka przypisana brutto różnych ubezpieczeń zmieniła się następująco:

 1. Ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej - wzrost o 4%
 2. Ubezpieczenia choroby - spadek o 25%
 3. Ubezpieczenia casco pojazdów lądowych (z wyjątkiem pojazdów szynowych) - bez zmian
 4. Ubezpieczenia casco pojazdów szynowych - wzrost o 58%
 5. Ubezpieczenia casco statków powietrznych - wzrost o 17%
 6. Ubezpieczenia żeglugi morskiej i śródlądowej, casco statków żeglugi morskiej i statków żeglugi śródlądowej - wzrost o 3%
 7. Ubezpieczenia przedmiotów w transporcie - bez zmian
 8. Ubezpieczenia szkód, obejmujące szkody rzeczowe nieujęte w grupach 3 - 7 i spowodowane przez żywioły - wzrost o 10%
 9. Ubezpieczenia pozostałych szkód rzeczowych - wzrost o 4%
 10. Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wszelkiego rodzaju, wynikającej z posiadania i użytkowania pojazdów lądowych - spadek o 3%
 11. Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wszelkiego rodzaju, wynikającej z posiadania i użytkowania statków powietrznych - spadek o 30%
 12. Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za żeglugę morską i śródlądową - wzrost o 1%
 13. Pozostałe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej - wzrost o 6%
 14. Ubezpieczenia kredytu - wzrost o 6%
 15. Gwarancje ubezpieczeniowe - spadek o 3%
 16. Ubezpieczenia ryzyk finansowych - spadek o 21%
 17. Ubezpieczenia ochrony prawnej - wzrost o 5%
 18. Ubezpieczenia świadczenia pomocy na korzyść osób, które popadły w trudności w czasie podróży lub podczas nieobecności w miejscu zamieszkania - wzrost o 5%

Bardzo duży spadek dotyczący składek lotniczego OC można wytłumaczyć zapaścią, która dotknęła przewoźników lotniczych. Skala ujemnych zmian w grupie ubezpieczeń ryzyk finansowych stanowi natomiast swoisty paradoks w okresie podwyższonej niepewności gospodarczej. „Duże znaczenie mogły mieć jednak cięcia finansowe w wielu firmach i mniejsze wartości nowych kontraktów” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zaskakująca wydaje się także dodatnia zmiana w grupie 18 działu II. Prawdopodobnie wynika ona z faktu, że osłabienie pandemii koronawirusa pozytywnie wpłynęło na ruch turystyczny w III kw. 2020 r. Powyżej można również zauważyć spadek przypisu składki samodzielnych polis chorobowych aż o 25%. „Wyjaśnieniem może być fakt, że osoby prywatne i firmy kupujące takie polisy jako samodzielny produkt szukają teraz oszczędności” - przypuszcza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Dane na temat ubezpieczeń inwestycyjnych są kiepskie

Ciekawa wydaje się też podobna analiza dotycząca polis z działu I. Porównanie wyników dla I kw. - III kw. 2019 r. oraz I kw. - III kw. 2020 r. wskazuje, że zmiany składki przypisanej brutto były następujące:

 1. Ubezpieczenia na życie - wzrost o 1%
 2. Ubezpieczenia posagowe (zaopatrzenia dzieci) - bez zmian
 3. Ubezpieczenia na życie związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i ubezpieczenia na życie, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń jest ustalane w oparciu o określone indeksy lub inne wartości bazowe - spadek o 16%
 4. Ubezpieczenia rentowe - wzrost o 9%
 5. Ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe będące uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych w grupach 1 - 4 - wzrost o 5%

Spory spadek dotyczący polis inwestycyjnych prawdopodobnie wynikał z pogorszenia sytuacji finansowej gospodarstw domowych. „Wspomnianym ubezpieczeniom nie pomogło nawet rekordowo niskie oprocentowanie depozytów bankowych po decyzjach RPP z wiosny minionego roku” - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Hałupka
specjalista ds. komunikacji i ubezpieczeń
Ubea.pl
717228000
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2022.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.