Gdzie można bezpiecznie jeździć rowerem?
Rowerzyści często narzekają na brak dedykowanych dla nich ścieżek. Po spojrzeniu na mapę Polski widać jednak, że w skali kraju sytuacja jest bardzo zróżnicowana.
2021-10-06, 14:16

Środki unijne przez ostatnie kilkanaście lat były dość często przeznaczane na rozbudowę ścieżek rowerowych. Warto zatem sprawdzić, jak w minionym roku wyglądało nasycenie poszczególnych  części naszego kraju takimi drogami.

Mapa przygotowana przez ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl potwierdza bardzo duże zróżnicowanie wyników w skali Polski. Wbrew pozorom, czołowe pozycje nie przypadły wcale takim miastom jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Sprawdź również, czy jednoczesne ubezpieczenie mieszkania i roweru jest możliwe.

Rowerzysta i ścieżka rowerowa

Gdzie ścieżki rowerowe są rozbudowane?

W ramach analizy eksperci porównywarki Ubea.pl sprawdzili, jak na terenie poszczególnych powiatów wygląda długość ścieżek rowerowych w przeliczeniu na 100 kilometrów kwadratowych.

"Na poniższej mapie większe nasycenie ścieżkami rowerowymi zaznaczono ciemniejszym odcieniem koloru zielonego” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar z Ubea.pl.

Ścieżki rowerowe w Polsce - mapa Ubea

Już na pierwszy rzut oka widać duże zróżnicowanie wyników. Niektórzy mogliby oczywiście argumentować, że na terenach położonych dalej od większych miast zapotrzebowanie na ścieżki rowerowe jest mniejsze z uwagi na niższy poziom zaludnienia oraz mniej intensywny ruch drogowy. Warto jednak zwrócić uwagę, że to właśnie dwa województwa o mało rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych - podkarpackie i lubelskie - cechowały się w 2020 r. wyższym od krajowej średniej udziałem wypadków, w których uczestniczyli rowerzyści. Ścieżki rowerowe są zatem potrzebne również poza aglomeracjami.

Które powiaty są najbardziej przyjazne dla rowerzystów?

Wśród 15 miast i powiatów, które osiągnęły najlepsze wyniki, znajdują się również Wrocław czy Warszawa. Miejsca na podium zajęły jednak inne miejscowości. Ścisła czołówka pod względem długości ścieżek rowerowych na 100 kilometrów kwadratowych prezentuje się następująco:

  • Leszno: 186,44 km / 100 km² w 2020 r.
  • Zamość: 157,88 km / 100 km²
  • Białystok: 155,59 km / 100 km²
  • Suwałki: 145,47 km / 100 km²
  • Siedlce: 133,08 km / 100 km²

Dla porównania warto dodać, że krajowa średnia z minionego roku to zaledwie 5,52 km / 100 km².

Powiaty i ścieżki rowerowe - tab. Ubea

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Hałupka
specjalista ds. komunikacji i ubezpieczeń
Ubea.pl
717228000
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.