Ceny OC w listopadzie 2021 r. - barometr Ubea.pl
Czy listopad 2021 r. przyniósł korzystne dla kierowców zmiany średniej składki obowiązkowych polis OC? Porównywarka Ubea.pl odpowiedziała na to ciekawe pytanie.
2021-12-17, 07:00

Kierowcy od pewnego czasu otrzymują dość sprzeczne sygnały dotyczące zmian składek obowiązkowych ubezpieczeń OC. Wynika to z faktu, że zmiany cenowe nie podążają w jednym kierunku. Niemniej jednak, średnia internetowa składka OC dla kierowców z października 2021 r. była o 6,1%/72 zł większa niż analogiczny wynik notowany w czerwcu. Dzięki kolejnym obliczeniom wykonanym przez ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl, można sprawdzić, czy listopad przyniósł następny spadek średniej składki obowiązkowego OC. Warto przypomnieć, że w październiku br. przeciętny koszt OC oferowanego przez Internet spadł o około 2%.  

Poziom barometru cenowego z listopada 2021 r. = 99 (wynik dla poprzedniego miesiąca: 100↘)

Skąd się wziął listopadowy poziom barometru?

Sposób przygotowywania kolejnych wydań barometru Ubea.pl, może nie być jasny dla wszystkich czytelników. Warto zatem wyjaśnić, że eksperci wspomnianej porównywarki co miesiąc sprawdzają ponad 100 000 rzeczywistych kalkulacji wykonanych przez internautów. Taka analiza anonimowych informacji pozwala sprawdzić, jak w danym miesiącu kształtowała się średnia składka OC proponowana kierowcom przez Internet. Następnie wynik z danego miesiąca jest porównywany do styczniowego. Średni poziom składki OC ze stycznia każdego roku służy bowiem jako punkt odniesienia. „Jeżeli przeciętny koszt OC był w danym miesiącu o 2% większy od wyniku ze stycznia tego samego roku, to poziom barometru cenowego wyniesie 102/102%” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl

Średnia składka OC była identyczna jak w sierpniu 2021 r.

Skoro już wiemy, jak wygląda sposób opracowywania barometru cenowego Ubea.pl, to warto przyjrzeć się jego wynikom z listopada 2021 r. Poniższy wykres wskazuje, że listopadowy odczyt barometru wyniósł 99, co oznacza spadek średniej składki OC o około 1% względem stycznia 2021 roku. Dokładniejsze dane Ubea.pl mówią natomiast, że przeciętna składka OC z listopada bieżącego roku wynosiła 1232 zł i była o 1,2% mniejsza niż miesiąc wcześniej. Dokładnie taki sam poziom przeciętnego kosztu OC odnotowano w sierpniu 2021 r. „Warto dodać, że listopadowa średnia składka OC nadal była o 4,8%/57 zł wyższa niż analogiczny wynik z czerwca 2021 r.” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

KNF nie pozwoli na długotrwałe i duże obniżki składek OC

W obecnych warunkach związanych między innymi z inflacyjnymi rekordami, kilka innych czynników przemawia za tezą, że spadki składek OC są tylko przejściowe. Warto m.in. wspomnieć o wynikach dotyczących bezpieczeństwa drogowego w III kw. 2021 r., które nie wyglądają najlepiej. Nie tylko te okoliczności sugerują, że październikowy i listopadowy spadek średniej składki OC jest jedynie czasowy. Warto również pamiętać o polityce Komisji Nadzoru Finansowego. Przewodniczący KNF niedawno zasygnalizował ubezpieczycielom, że nadzór finansowy będzie uważnie przyglądał się rentowności obowiązkowego OC i poziomowi pokrycia ryzyka przez składki. „Komisja Nadzoru Finansowego nie chce dopuścić do powtórki sytuacji z lat 2014 - 2015, która później skutkowała dużymi podwyżkami składek obowiązkowych polis” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW), wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2021 r. (1243 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2021 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

KONTAKT / AUTOR
Biuro prasowe Ubea.pl
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.