W których powiatach wypadki są najczęstsze (ranking - 2021 r.)?
Mimo mniejszej liczby wypadków drogowych, ubiegłoroczne dane wcale nie wyglądają optymistycznie. Warto sprawdzić, w których miastach i powiatach wypadki były najczęstsze.
2022-05-11, 09:08

Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl już wcześniej prezentowała ciekawe mapy i zestawienia dotyczące bezpieczeństwa drogowego. Nowe dane GUS z 2021 r. zachęcają do przygotowania kolejnej interesującej analizy. Odpowiada ona na pytanie, w których powiatach i miastach na prawach powiatu najczęstsze były wypadki drogowe. Warto sprawdzić szczegółowe wyniki najnowszego rankingu wypadkowości w 380 polskich lokalizacjach. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie powiaty zlokalizowane blisko dużych miast są niebezpieczne drogowo.

Stłuczek drogowych dotyczą zupełnie inne dane

Niniejsza analiza oczywiście nie jest pierwszą, w której eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl prezentują dane na temat wypadkowości drogowej. Niemniej jednak, warto jeszcze raz zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy wypadkiem drogowym oraz stłuczką (kolizją). Główny Urząd Statystyczny definiuje wypadek drogowy jako mające związek z ruchem pojazdów zdarzenie na drogach publicznych, na skutek którego nastąpiła śmierć lub uszkodzenie ciała. Śmiertelna ofiara wypadku drogowego to osoba zmarła w wyniku doznanych obrażeń na miejscu lub w ciągu 30 dni. „Zdarzenia drogowe nie mieszczące się w podanej definicji wypadku to stłuczki, które GUS określa mianem kolizji” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wypadkowa czołówka podobna jak rok temu …

Skoro już wiemy, o czym dokładnie mówią „wypadkowe” dane Głównego Urzędu Statystycznego, to należy dokładniej się im przyjrzeć. Ciekawa jest poniższa mapa prezentująca liczbę ubiegłorocznych wypadków drogowych w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców danego powiatu lub miasta na prawach powiatu. „Taki sposób porównywania różnych części kraju sprawia, że dodatkowo wzrastają negatywne wyniki powiatów i miast położonych na ważnych szlakach komunikacyjnych” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W wypadkowej czołówce prezentowanej przez poniższą tabelę nieprzypadkowo znajdziemy praktycznie tylko powiaty i miasta cechujące się bliskością ważnych dróg. Przykład stanowi powiat kutnowski, wrocławski oraz średzki (z województwa wielkopolskiego). Oprócz Łodzi kiepsko prezentują się wyniki takich miast jak Konin, Rzeszów oraz Nowy Sącz. „Ogólnie rzecz biorąc, wynik każdego z powiatów i miast wymienionych w pierwszej części tabeli nie stanowi dużego zaskoczenia. Co roku w niechlubnej wypadkowej czołówce widzimy mniej więcej te same miasta oraz powiaty” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Bardzo bezpieczne jest między innymi lubelskie

Na podstawie poniższej mapy oraz tabeli można wywnioskować, że bezpieczna drogowo (z pewnymi niewielkimi wyjątkami) jest tak zwana „ściana wschodnia”. Przykład może stanowić województwo lubelskie oraz podlaskie. Bezpiecznie jest także na Podkarpaciu, ale po wyłączeniu zatłoczonego Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Kolejna ciekawa obserwacja dotyczy okolic dużych miast. Nie zawsze wyróżniają się one bowiem wysoką wypadkowością. Pozytywnie prezentuje się na pewno powiat pruszkowski, krakowski, białostocki i toruński. „Bezpieczeństwo drogowe może stanowić pewien argument w kontekście wyboru miejsca do zamieszkania. Zwykle nie będzie to jednak decydująca kwestia” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

KONTAKT / AUTOR
Biuro prasowe Ubea.pl
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2022.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.