Ceny OC w maju 2022 r. - barometr Ubea.pl
Ostatnie miesiące na rynku OC dla kierowców są bardzo ciekawe. Warto sprawdzić, jakie wnioski na temat cen OC płyną z majowego barometru Ubea.pl. Doczekał się on ważnych zmian.
2022-06-13, 18:41

Kierowcy w ostatnim czasie mogą odczuwać pewne zdziwienie, bo mimo wysokiej inflacji ubezpieczenia OC nie drożeją szybko. Najnowszy, nieco zmodyfikowany barometr cenowy Ubea.pl pokazuje, że w skali roku przeciętna polisa OC oferowana przez Internet podrożała o około 4%. Był to wzrost znacznie mniejszy od poziomu inflacji. Ciekawe informacje dotyczą również miesięcznej zmiany średniego kosztu OC (względem kwietnia 2022 r.). Warto sprawdzić dokładne dane na temat ostatnich wahań składek OC.

Poziom barometru cenowego z maja 2022 r. = spadek o 2,8% względem kwietnia 2022 roku i wzrost o 3,9% względem maja 2021 r.

Zmienił się tylko i wyłącznie sposób prezentacji danych

W pierwszej kolejności, warto jednoznacznie wyjaśnić, że nowa odsłona barometru Ubea.pl wiąże się jedynie ze zmianami w sposobie prezentacji danych. Mowa o zamianie wskazań barometru przeliczonych względem stycznia br. jako podstawy (barometr = 100) na średnie kwotowe wartości składki OC. Konkretne kwoty wyrażające przeciętny koszt zakupu OC przez Internet wydają się bowiem łatwiejsze do zrozumienia dla czytelników. „W kontekście tych wyników warto pamiętać, że Ubea.pl prezentuje średnią ze wszystkich ofert ubezpieczycieli, a nie tylko najniższą składkę OC” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wspomniana średnia miesięczna składka OC jest dość wysoka, ponieważ wiele osób korzystających z kalkulatora OC i AC na Ubea.pl to młodzi kierowcy. Warto przypomnieć, że wskazania barometru Ubea.pl (podobnie jak poprzednio) bazują na ponad 100 000 anonimowych kalkulacji online, które rzeczywiście przeprowadzili właściciele samochodów osobowych w danym miesiącu. „Duża liczba uwzględnianych co miesiąc kalkulacji sprawia, że możemy łatwo śledzić trendy widoczne na rynku OC” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.   

Poszczególni ubezpieczyciele zachowywali się różnie …

Po podsumowaniu wyników kalkulacji składek OC z maja okazało się, że piąty miesiąc bieżącego roku był kolejnym, który przyniósł dość zaskakujący wynik. Mowa o trzyprocentowym średnim spadku ceny OC (z 1270 zł do 1234 zł). Jednocześnie na poniższym wykresie widzimy, że przeciętny koszt OC był w maju nadal o cztery procent wyższy niż przed rokiem. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę dwunastomiesięczną inflację, to roczna różnica będzie nieco mniejsza” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Warto dodać, że dość nieoczekiwany majowy spadek był głównie wynikiem decyzji jednego z ubezpieczycieli, który mocno obniżył składki OC. Co ważne, chodzi o „tani” dla kierowców zakład ubezpieczeń. Można jednak przypuszczać, że większość konkurentów nie będzie skłonna do podążania podobną ścieżką cenową. Byłoby to niebezpieczne w obecnych warunkach związanych z wysoką inflacją. „Warto też pamiętać o spodziewanym wzroście intensywności ruchu na polskich drogach w czasie wakacji i zapowiadanej rekomendacji KNF-u w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

KONTAKT / AUTOR
Biuro prasowe Ubea.pl
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.