Ceny OC z sierpnia 2022 roku: najwyższe od dawna
Przez dość długi czas, średnia internetowa cena OC (uwzględniająca również droższe oferty) była mniejsza od 1300 zł. Sierpień przyniósł zmianę i najwyższą składkę OC od jesieni 2020 roku.
2022-09-20, 10:06

Eksperci porównywarki Ubea.pl od dawna zwracają uwagę, że w ramach wzrostowego trendu cen polis OC mogą się zdarzyć miesiące z niewielkimi spadkami. Wszystko wskazuje, że właśnie taka sytuacja dotyczyła lipca br. i obniżki średnich składek OC odnotowanej w pierwszej połowie wakacji. Najnowsze dane porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl informują bowiem, że sierpień przyniósł sporą korektę cenową. Co gorsza dla kierowców, była to wyraźna korekta w górę. Skutkowała ona wzrostem cen OC do najwyższego poziomu od jesieni 2020 roku.   

Poziom barometru cenowego z sierpnia 2022 r. = wzrost o 2% względem lipca 2022 r. oraz wzrost o 4% w stosunku do sierpnia 2021 r.

Sposób obliczeń nie pozostawia żadnych wątpliwości

W przypadku analiz cenowych przygotowywanych przez porównywarkę Ubea.pl, problemem na pewno nie jest porównywalność wyników. Eksperci wspomnianej porównywarki już od dawna obliczają bowiem średni miesięczny koszt OC według tych samych zasad. Taka przeciętna składka OC jest ustalana z uwzględnieniem ponad 100 000 comiesięcznych kalkulacji, które internauci wykonali dla siebie w kalkulatorze Ubea.pl. Anonimowe i rzeczywiste dane o poziomie składek proponowanych klientom przez różnych ubezpieczycieli służą do obliczenia średniego kosztu OC na całym rynku. „Poniższy wykres prezentuje taką średnią cenę OC w ciągu poprzednich 12 miesięcy” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto odnotować, że eksperci porównywarki Ubea.pl w czasie obliczeń biorą pod uwagę wszystkie propozycje współpracujących zakładów ubezpieczeń, a nie tylko te najtańsze. Dzięki temu wiemy więcej o polityce całej branży ubezpieczeniowej dotyczącej cen OC dla kierowców. Najnowsze, sierpniowe informacje zebrane przez Ubea.pl wskazują, że ubezpieczyciele postanowili dość solidarnie podnosić składki obowiązkowych polis OC. „Ma to związek między innymi z inflacją, wzrostem wartości średniej szkody i obowiązującymi od 1 listopada 2022 roku, bardziej prokonsumenckimi rekomendacjami KNF w sprawie naprawy zniszczonych aut” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sierpniowa podwyżka może być jedynie początkiem

Po obliczeniu średniego kosztu OC okazało się, że w sierpniu 2022 r. taka przeciętna składka proponowana kierowcom przez Internet wyniosła 1301 zł. Był to najwyższy wynik od dość dawna, a konkretniej od listopada 2020 roku. Jeżeli chodzi o miesięczną podwyżkę średniego kosztu OC, to była ona duża, gdyż wyniosła około 2% (względem lipca 2022 roku). W ujęciu rocznym (sierpień 2021 r. - sierpień 2022 r.), średnia składka OC wzrosła o mniej więcej 4%, co jest dość znaczącą wartością. Oczywiście, taki roczny wzrost składek nie kompensuje wpływu inflacji. Wydaje się jednak, że sierpniowa podwyżka może stanowić początek dłuższego cyklu. „Mogą się w nim oczywiście zdarzyć momenty stabilizacji lub nawet miesięcznych spadków średniej ceny OC. Taka przeciętna składka OC prawdopodobnie będzie jednak stopniowo rosła” - przewiduje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

KONTAKT / AUTOR
Biuro prasowe Ubea.pl
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.