Ceny OC: początek roku pod znakiem podwyżki
Jaki styczeń, taki cały rok. Jeżeli to stwierdzenie okaże się trafne, kierowcy będą mieli powody do zmartwień. Pierwszy miesiąc 2023 roku przyniósł bowiem niemałą podwyżkę cen polis OC.
2023-02-16, 23:52

Rekordowo wysoki poziom cen obowiązkowego OC z listopada 2022 roku, który podawała porównywarka Ubea.pl mógł zmartwić i jednocześnie zaskoczyć rodzimych kierowców. Z perspektywy czasu widzimy, że listopadowy wynik to przykład jednomiesięcznego odchylenia od trendu. Na tym koniec jednak dobrych informacji dla kierowców. Okazuje się bowiem, że w styczniu 2023 roku znów podrożały obowiązkowe polisy OC oferowane użytkownikom porównywarki i kalkulatora OC Ubea.pl. Co więcej, styczniowy wzrost cen był dość znaczący. W skali roku OC drożało natomiast dużo wolniej od ogólnego poziomu inflacji. Warto jednak pamiętać, że rodzimi kierowcy w swoich kieszeniach odczuli też wzrost cen paliwa.  

Poziom barometru cenowego ze stycznia 2023 r. = wzrost o 1,5% względem grudnia 2022 r. oraz wzrost o 5,0% w stosunku do stycznia 2022 r.

Nowy rok nie przyniósł zmiany starego sposobu obliczeń

Każdy nowy rok przynosi zmiany dotyczące wielu aspektów. Jednakże sposób obliczania średniej składki OC w ramach barometru Ubea.pl nie uległ zmianom. Podobnie jak w poprzednim roku oraz wcześniejszych latach eksperci naszej porównywarki wzięli pod uwagę ponad 100 000 rzeczywistych, miesięcznych kalkulacji kierowców z kalkulatora OC Ubea.pl. Analityków interesują średnie miesięczne składki OC proponowane internautom przez ubezpieczycieli. Na podstawie tych faktycznych wyliczeń samych kierowców, zostaje ustalona średnia miesięczna składka OC. „Prezentuje ją poniższy wykres. Widzimy na nim również linię trendu przedstawiającą tendencję zmian składek OC z ostatnich 12 miesięcy. Taka forma prezentacji trendu to tegoroczna nowość w naszym barometrze” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przez rok internetowe polisy OC podrożały o około 5% …

Wyniki styczniowej analizy przygotowanej przez porównywarkę Ubea.pl wskazują, że w pierwszym miesiącu nowego roku przeciętna polisa OC oferowana online kosztowała 1314 zł. To kwota znacznie mniejsza od rekordowego odczytu z listopada 2022 r. (1345 zł), który można jednak potraktować jako jednorazowe, dodatnie odchylenie od trendu. „Na uwagę zasługuje fakt, że w ujęciu miesięcznym, czyli względem grudnia 2022 roku przeciętne OC podrożało o kolejne 1,5%. Taka zmiana średniej składki OC z 1295 zł do 1314 zł wydaje się dość znacząca” - ocenia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Roczna zmiana przeciętnego kosztu obowiązkowych ubezpieczeń OC (styczeń 2022 r. - styczeń 2023 r.) wyniosła natomiast równe 5,0%. Jeżeli weźmiemy pod uwagę perspektywę dwuletnią, to okaże się, że od stycznia 2021 roku OC średnio podrożało o 5,7% według naszych danych. „Warto oczywiście pamiętać, że cały czas mówimy o zmianach nominalnych, które nie uwzględniają inflacji. W ujęciu realnym OC przez rok potaniało, co jednak nie stanowi dużego pocieszenia dla rodzimych kierowców” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Nowe dane o wypadkowości stanowią pozytywny sygnał

Jeżeli chodzi o rynkowe i makroekonomiczne uwarunkowania dotyczące cen obowiązkowych polis OC, to sytuacja nie zmieniła się znacząco np. względem listopada 2022 roku. Mamy wciąż do czynienia ze stabilizacją inflacji na wysokim poziomie. Wydaje się, że bieżący rok może przynieść większe kłopoty zakładów ubezpieczeniowych związane z nieterminową płatnością rat za OC. Gospodarstwa domowe odczują bowiem pogorszenie koniunktury gospodarczej. „Dobrą wiadomością dla ubezpieczycieli i kierowców jest natomiast wyraźna poprawa bezpieczeństwa drogowego widoczna od października do grudnia minionego roku” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Na podstawie dziennych raportów Policji z IV kw. 2022 roku, możemy wywnioskować, że ten miniony kwartał przyniósł 4646 wypadków drogowych skutkujących liczbą 417 ofiar śmiertelnych i 5111 rannych. To bez wątpienia dość dobre wyniki, które mogą mieć związek z nowym taryfikatorem mandatów obowiązującym od 17 września 2022 r. Warto wspomnieć, że kwartalna liczba śmiertelnych ofiar wypadków okazała się najmniejsza od I kw. 2021 r. „Natomiast kwartalna liczba wypadków drogowych (4646) wyglądała znacznie lepiej niż wyniki z IV kw. 2021 roku (6022 wypadki), II kw. 2022 r. (6000 wypadków) i III kw. 2022 r. (6290 wypadków)” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: porównywarka ubezpieczeniowa Ubea.pl.

KONTAKT / AUTOR
Biuro prasowe Ubea.pl
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.