W których regionach Polski diesel i gaz są najpopularniejsze?
Porównywarka Ubea.pl sprawdziła preferencje polskich kierowców dotyczące rodzaju paliwa w samochodach osobowych. Gdzie jest popularny diesel, a gdzie gaz? Odpowiadamy.
2020-05-27, 09:44

W Internecie dość rzadko możemy znaleźć dokładne informacje na temat popularności różnego rodzaju paliw i jednostek napędowych samochodów osobowych. Eksperci Ubea.pl dotarli jednak do takich danych.

W których regionach Polski kierowcy najchętniej kupują auta z silnikiem diesla? Gdzie jest popularne zakładanie instalacji gazowej? Jak popularność diesli i aut na gaz zmieniała się w ostatnich latach? Czy koszt OC zależy od rodzaju paliwa? Na te wszystkie pytania odpowiadają statystyki przygotowane przez ekspertów Ubea.pl.

Benzyna i diesel

Popularność benzyny minimalnie spada


Przed zaprezentowaniem informacji dotyczących poszczególnych powiatów warto spojrzeć na informacje na temat całej Polski. Dane GUS z lat 2015 - 2018 wskazują na wyraźną przewagę samochodów osobowych napędzanych tylko benzyną. W ostatnich latach udział takich aut jednak minimalnie spada. W 2015 r. wyniósł 55%, a w 2018 r. 53%. 

Udział aut z silnikiem diesla wynosił ok. 30%, a takich posiadających instalację LPG 14%. Pozostałe 2% stanowiły w ostatnich latach samochody napędzane innymi rodzajami paliw.

W których powiatach są popularne silniki diesla?


Na podstawie danych GUS eksperci Ubea.pl przygotowali mapę prezentującą udział samochodów osobowych z silnikiem diesla w poszczególnych powiatach i miastach na prawie powiatu w 2018 r. 

"Auta z silnikiem na olej napędowy są stosunkowo mało popularne w centralnej Polsce, a także w sporej części Małopolski, Opolszczyzny i Górnego Śląska” - zauważa Andrzej Prajsnar z Ubea.pl.

Podwyższonym udziałem samochodów osobowych z silnikiem diesla cechują się natomiast niektóre powiaty na terenie województwa pomorskiego, małopolskiego (południowa część) oraz tzw. ściany wschodniej.

Samochody z silnikiem diesla

Instalacja LPG - gdzie kierowcy często się na nią decydują?


Analitycy Ubea.pl sprawdzili także udział samochodów osobowych z instalacją gazową (LPG). Zamieszczona poniżej mapa przedstawia popularność takich aut w poszczególnych powiatach oraz miastach na prawie powiatu.

Warto porównać obydwie mapy, ponieważ okazuje się, że w niektórych regionach niższy udział samochodów z silnikiem diesla jest kompensowany popularnością autogazu. Taka sytuacja dotyczy między innymi części centralnej Polski” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Widać również, że instalacje gazowe są znacznie popularniejsze we wschodniej części kraju.

Samochody z instalacją LPG

Instalacja LGP a cena OC


Porównywarka Ubea.pl sprawdziła także zależność między ceną ubezpieczenia OC a rodzajem paliwa napędzającego samochód. Dane z kwietnia oraz maja 2020 r. wskazują, że przeciętna najniższa składka OC w zależności od rodzaju paliwa wynosiła:

  • olej napędowy - 781,76 zł
  • benzyna - 813,22 zł
  • gaz (LPG) - 879,91 zł

„Należy zauważyć, że większy przeciętny koszt polis OC w przypadku aut napędzanych gazem może wynikać z relatywnie dużej pojemności skokowej i mocy silnika. Duże zużycie paliwa w przypadku takich samochodów skłania wiele osób do założenia instalacji gazowej.” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeczytaj więcej o tym, jak duża pojemność silnika wpływa na OC.

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Hałupka
specjalista ds. komunikacji i ubezpieczeń
Ubea.pl
717228000
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy