Barometr Ubea.pl: ceny OC w lipcu 2019 r.
Czerwiec przyniósł dość wyraźny spadek średniej składki OC. Sprawdziliśmy, czy taka sytuacja powtórzyła się w lipcu.
2019-08-18, 17:22

Półroczny bilans zmian cenowych na rynku obowiązkowego OC był jednoznaczny. Informacje porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl potwierdziły bowiem, że od stycznia do czerwca 2019 r. średnia składka OC oferowana przez Internet spadła o 13%. Po przeanalizowaniu danych Ubea.pl z lipca br. okazało się, że sytuacja na rynku obowiązkowych polis OC jest nieco bardziej skomplikowana niż wcześniej. Informacje pochodzące z ponad 100 000 rzeczywistych kalkulacji internautów wskazują, że obowiązkowe polisy nieco podrożały w pierwszym miesiącu wakacji. 

Wartość barometru cenowego z lipca 2019 r. = 90↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 87↘) 

Lipcowy barometr Ubea.pl opiera się dokładnie na takich samych założeniach, jak wcześniejsze odsłony tej analizy. Eksperci porównywarki Ubea.pl znów wzięli pod uwagę średnią składkę ubezpieczeń OC oferowanych w kalkulatorze online przez dziewięć analizowanych firm i marek ubezpieczeniowych. Podstawą analizy była średnia składka OC wyliczona łącznie dla tych dziewięciu ubezpieczycieli. „Taka przeciętna cena polisy OC oferowanej przez Internet, w lipcu wyniosła 1466 zł. Był to wynik bardzo zbliżony do wartości odnotowanych w lutym 2019 r. (1465 zł) oraz maju 2019 r. (1459 zł)” - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Lipcowa średnia składka OC równocześnie wyniosła 90% analogicznego wyniku ze stycznia (1624 zł), który stanowi punkt odniesienia dla całego bieżącego roku. Właśnie dlatego poziom barometru cenowego Ubea.pl w lipcu to 90. Identyczny wynik odnotowano również w lutym oraz maju 2019 r. „Oczywiście nie oznacza to, że poszczególne zakłady ubezpieczeń w lipcu wyceniały obowiązkową ochronę dokładnie tak samo jak dwa miesiące oraz pięć miesięcy wcześniej” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Eksperci porównywarki Ubea.pl już wcześniej sugerowali, że czerwcowy spadek średniej składki OC nie przesądza o kontynuacji obniżek w kolejnych miesiącach. Lipcowe dane wskazują, że takie ostrożne podejście było jak najbardziej uzasadnione. „Trudno bowiem liczyć na trwały spadek wartości odszkodowań z OC komunikacyjnego, który zachęciłby zakłady ubezpieczeń do dalszego obniżania składek za obowiązkowe polisy. O wyraźnym zmniejszeniu rentowności takich ubezpieczeń nie ma natomiast mowy, bo nad sytuacją rynkową czuwa KNF” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Hałupka
specjalista ds. komunikacji i ubezpieczeń
Ubea.pl
717228000
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2022.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.