Duży wzrost cen OC!
Eksperci porównywarki Ubea.pl ostrzegali niedawno, że średnie składki OC mogą niebawem znów wzrosnąć. Znacząca podwyżka cen ubezpieczenia w lipcu potwierdza te prognozy. Dlaczego ceny OC rosną? Czy jesienią czekają na kierowców kolejne podwyżki OC?
2021-08-25, 13:01

Analizując wzrost średniej wartości szkody likwidowanej z OC, eksperci Ubea.pl ostrzegali przed tym, że już niedługo ceny ubezpieczenia mogą zacząć ponownie rosnąć. I faktycznie: w lipcu spełnił się niekorzystny dla kierowców scenariusz. W siódmym miesiącu roku średni koszt OC wzrósł aż o 5% w porównaniu z czerwcem. Dodatkowych powodów do niepokoju dla właścicieli samochodów dostarczają doniesienia na temat inflacji oraz wypadkowości na drogach. Czy zatem kierowcy powinni obawiać się kolejnych wyraźnych podwyżek OC?

Poziom barometru cenowego z lipca 2021 r. = 100↑ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 95↗)

Jak powstaje barometr OC?

Samochód na ulicy

Barometr OC przygotowywany przez Ubea.pl powstaje co miesiąc na bazie ponad 100 000 rzeczywistych i anonimowych kalkulacji wykonywanych przez internautów. Z tych obliczeń wyciągana jest średnia składka OC oferowana online przez ubezpieczycieli współpracujących z porównywarką.

Następnie taka składka zostaje porównana do wyniku ze stycznia danego roku, który stanowi punkt odniesienia dla barometru (poziom 100).

Ceny OC wzrosły gwałtownie

Jeszcze w czerwcu składka OC wynosiła ok. 95% wyniku ze stycznia. Tymczasem w lipcu ceny ubezpieczeń poszybowały i osiągnęły poziom bardzo zbliżony do tego notowanego na początku roku.

Nagła lipcowa podwyżka była największą zmianą od dłuższego czasu - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jakie są przyczyny aż tak znaczącej podwyżki? Ma ona najprawdopodobniej związek z inflacją oraz wzrostem wartości szkód likwidowanych z OC.

Prognozy na najbliższe miesiące nie są niestety zbyt optymistyczne dla kierowców.

W trakcie tegorocznych wakacji Polacy przemierzyli wiele kilometrów samochodami, co przełożyło się niestety na wypadkowość na krajowych drogach - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl. - Większa liczba szkód może skłonić ubezpieczycieli do dalszych podwyżek OC.

Ceny OC - lipiec 2021

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Hałupka
specjalista ds. komunikacji i ubezpieczeń
Ubea.pl
717228000
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.