Czy OC znowu podrożało? - barometr Ubea.pl
Po dużej podwyżce cen OC w lipcu 2021 r. wielu kierowców zaczęło z niepokojem śledzić poziom składek obowiązkowych ubezpieczeń. Czy w sierpniu polisa OC ponownie podrożała?
2021-09-22, 09:53

Poprzedni barometr cen OC od Ubea.pl zaskoczył zarówno kierowców, jak i analityków rynku ubezpieczeń. Rzadko bowiem zdarza się miesięczny wzrost średniej składki obowiązkowej polisy aż o 6%. Polskim kierowcom tak gwałtowna zmiana może przypominać o szybkich podwyżkach cen sprzed 5 lat. Warto zatem sprawdzić, czy w sierpniu 2021 r. OC ponownie podrożało.

Jak powstaje barometr OC?

Barometr OC opiera się na ponad 100 000 anonimowych kalkulacji wykonywanych co miesiąc przez użytkowników porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. Na podstawie tych rzeczywistych wyliczeń ustalany jest średni koszt OC oferowanego przez Internet. Tę składkę porównuje się następnie do wyjściowej wartości ze stycznia bieżącego roku.

Jeżeli składka z danego miesiąca jest o 1% wyższa niż w styczniu, to najnowszy odczyt barometru cenowego będzie wynosił 101 (101% składki styczniowej)” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

Samochód na ulicy

Czy w sierpniu ceny OC wzrosły?

Po opracowaniu sierpniowych danych okazało się, że w  tym drugim miesiącu wakacji roczne OC kosztowało nieco mniej niż w lipcu. Dlatego też barometr wskazuje na niewielki spadek cen.

"Sierpniowa, drobna obniżka składek OC skompensowała jednak tylko w niewielkim stopniu skutki wcześniejszego wzrostu” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Poziom barometru cenowego z sierpnia 2021 r. = 99↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 100↑)

Wysoki poziom inflacji, akceptowany jak dotychczas przez władze monetarne, oraz większa liczba stłuczek na polskich drogach (w pierwszym półroczu 2021 r. liczba kolizji wzrosła o 14% w porównaniu do pierwszej połowy 2020 r.) oznaczają, że wzrosty cen OC w najbliższej przyszłości są niestety bardzo prawdopodobne.

Barometr cen OC - sierpień 2021

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Hałupka
specjalista ds. komunikacji i ubezpieczeń
Ubea.pl
717228000
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.