We wrześniu OC najdroższe w 2021 r.
Sierpień 2021 r. dał kierowcom nadzieję, że podwyżki średniej składki OC nie będą długotrwałe. Wrześniowe dane nie są już jednak optymistyczne. Ile kosztuje obecnie ubezpieczenie OC?
2021-10-13, 09:53

Posiadacze aut skarżą się ostatnio na wiele podwyżek. Szczególnie dotkliwe są wysokie ceny paliw. Wszystko wskazuje na to, że właściciele aut zaczęli też odczuwać podwyżkę kosztów obowiązkowych polis OC.

Po rekordowych wzrostach składek z lipca i spokojnym sierpniu przyszedł czas na analizę danych porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl z września 2021 r. Niestety, wrześniowe statystyki wskazują na sporą podwyżkę przeciętnego kosztu polis OC. Średnia składka takich ubezpieczeń oferowanych online osiągnęła najwyższy poziom od listopada 2020 r.

Poziom barometru cenowego we wrześniu 2021 r. = 102↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 99↘)

Jak powstaje barometr OC Ubea.pl?

Samochód na drodze jesienią

Na początek warto wyjaśnić, jak powstaje barometr OC przygotowywany przez ekspertów Ubea.pl. Przy jego wyliczaniu bierze się pod uwagę anonimowe wyniki kalkulacji internautów na kalkulatorze OC/AC. Te dane służą do obliczenia średniego kosztu obowiązkowych polis. Ten wynik jest następnie porównywany do średniej składki OC ze stycznia tego samego roku.

Wartość składki ze stycznia wyznacza początkowy poziom barometru (100% / indeks = 100).

Ceny OC skoczyły do góry we wrześniu

Po sprawdzeniu danych z września 2021 r. okazało się, że średnia składka znacznie przewyższa tę ze stycznia.

Przeciętna cena OC we wrześniu 2021 r. stanowiła ok. 102% wyniku ze stycznia - informuje Paweł Kuczyński z porównywarki Ubea.pl.

Jakie są przyczyny tak dużych wzrostów cen?

Ubezpieczyciele na pewno biorą pod uwagę wysoką inflację oraz dane dotyczące liczby wypadków drogowych. W III kwartale 2021 r. takich zdarzeń było najprawdopodobniej sporo ze względu na wakacyjne podróże Polaków, którzy w czasie pandemii chętniej wybierają dojazd autem na urlop - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

Na szczęście, nie wszyscy ubezpieczyciele zdecydowali się już na równie gwałtowne podwyżki cen OC. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń można szybko znaleźć tę firmę, która zaproponuje najkorzystniejszą ofertę.

Barometr OC - wrzesień 2021

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Hałupka
specjalista ds. komunikacji i ubezpieczeń
Ubea.pl
717228000
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.